
11 tipov pre úspešnú kariéru
Čo je kariérny úspech? Záleží na tom, koho sa spýtate. Každý z nás to definuje inak. Jedna vec, ktorú máme všetci spoločnú, je to, že vzhľadom na množstvo času, ktorý trávime v práci, sa nám chce aspoň páčiť to, čo robíme každý deň. Život je príliš dlhý alebo príliš krátky na to, aby sme mohli tráviť čas v zamestnaní, ktoré nenávidíme. Chceme tiež byť ocenení našimi šéfmi a spolupracovníkmi a nepadnúť do pracovného stresu. Tu je 11 tipov, ktoré vám môžu pomôcť začať na ceste k úspešnej a uspokojivé kariére.
Vyberte si povolanie múdro
Než sa rozhodnete pokračovať v kariére, spýtajte sa sami seba na túto otázku: „Môžem sa vidieť, ako to robím celý deň, každý deň, po mnoho rokov?“ Keď si vyberiete povolanie, uistite sa, že sa dobre hodí pre vašu osobnosť, záujmy, nadanie a pracovné hodnoty. Naučte sa o sebe čo najviac tým, že vykonáte úplné sebahodnotenie. Preveďte rozsiahly kariérny prieskum povolania, o ktorom uvažujete, aby ste sa dozvedeli o pracovných povinnostiach, kvalifikáciu, zárobkoch a výhľadu zamestnania
Nedovoľte, aby vám niekto povedal, čo je pre vás najlepšie
Ignorujte tých, ktorí hovoria: „Vyberte si toto pole, pretože práve teraz má veľa príležitostí,“ alebo „Zarobíte veľa peňazí, takže nezáleží na tom, či svoju prácu nenávidíte,“ alebo „Mám rád túto kariéru, a preto tiež.“ Hoci môžu mať tieto tvrdenia dobrý význam, patrí na mnohé mýtom o voľbe povolania. Všetci ignorujú jednu dôležitú vec: vaša voľba povolania je osobné rozhodnutie, ktoré bude mať na váš život významný vplyv po mnoho rokov. Mimochodom, vzťah medzi zárobkom a pracovnou spokojnosťou je minimálna.
Zmerajte svoj vlastný úspech
Ako definujete úspech? Je to veľkosť vašej výplaty alebo rohové kancelárie? Je to pocit, ktorý získate, keď viete, že ste na projekte odviedli skvelú prácu (pochvala od šéfa nebolí), alebo ten, ktorý získate, keď viete, že ste niekomu pomohli? Možno sa budete cítiť úspešní po dni strávenom v práci a návrate domov v rozumnú hodinu, aby ste mohli tráviť čas so svojou rodinou. Pretože každý z nás meria úspech inak, ste jediný, kto môže rozhodnúť, čo to pre vás znamená. Vaša spokojnosť s vašou kariérou úzko súvisí s tým, či máte pocit, že ste splnili svoje vlastné ciele, nie ciele niekoho iného.
Nebojte sa požiadať o pomoc
Akokoľvek si myslíte, že viete, neviete všetko. Existujú ľudia, ktorí majú viac skúseností ako vy, a s touto skúseností prichádza aj znalosť. Aby ste k nemu mali prístup, potrebujete okrem svojich kolegov vo svojej sieti skúsených kolegov. Naviažte vzťah s mentorom, ktorý vás prevedie vašej kariérou. Okrem toho, že vám môže poradiť, ako postupovať, môže vám mentor pomôcť dozvedieť sa o povolanie, ktoré zvažujete, získať pred zamestnávateľom pred zamestnávateľom pohovor a riešiť problémy v práci.
Vždy Uznávajte ľudí, ktorí vám pomáhajú
Môže to znieť jednoducho, aby ste ocenili tých, ktorí ponúkajú pomoc, ale je to skutočne významné gesto. Či už vám niekto dá päť minút svojho času, alebo vás zoznámi s potenciálnym zamestnávateľom, je dôležité dať mu vedieť, že to pre vás niečo znamená. A keď oni alebo niekto iný potrebuje pomoc, oplatiť láskavosť. Považujte to za dobrú karmu.
Vlastnite svoje chyby
Každý robí chyby. Aj keď sa budete snažiť nie, v určitom okamihu sa to stane. Samozrejme urobíte, čo môžete, aby ste sa vyhli závažnej chybe, ale niekedy sa to stane, aj cez vaše najlepšie úsilie. Aj keď vaším inštinktom môže byť útek a skrytie, to je to najhoršie, čo môžete urobiť. Priznanie chyby, nájdenie spôsobu, ako ju opraviť, alebo aspoň prijatie opatrení, ktoré zmiernia jej účinky, pomôže obnoviť vašu povesť.
Staňte sa svojím vlastným roztleskávač
Koreň pre seba. Ak nie ste svojím najväčším fanúšikom, kto bude? Berte na vedomie a pýši so všetkými svojimi úspechmi a pozitívnymi atribúty. Nečakajte, až vám niekto iný povie „dobre odvedená práca!“ Reflexia nad vašimi úspechmi vás podnieti k tomu, aby ste dosiahli ešte väčších.
Nenechajte sa odradiť
Z času na čas vám bude v hlave malý hlas šepkať (dúfajme, že nebudete kričať), že nie ste dosť dobrí alebo dosť bystrí. To je hlas, ktorý musíte vypnúť. Bohužiaľ bude veľa ľudí, ktorí vás budú ochotní zraziť. Nerobte to tiež sebe. Keď urobíte chybu, pripustite ju, napravte a pokračujte. Ak vám chýba nejaká zručnosť alebo máte nejaký iný nedostatok, vykonajte potrebné opatrenia na zlepšenie.
Nikdy sa necíťte, ako by ste sa zasekli
Bez ohľadu na to, ako opatrne ste si vybrali „správnu“ kariéru alebo zamestnania, jedného dňa možno budete chcieť vykonať zmenu. Pravdepodobne budete môcť prísť s radom dôvodov, prečo to nerobiť (zmena je desivá), ale rovnako to zvážte. Vezmite si k srdcu toto príslovie: „Ak sa ti nepáči, kde si, hýb sa. Nie si strom. “
Stratiť negatívny postoj
Niektorí ľudia vidia len negatívne stránku veci a vždy nájdu niečo, na čo sa môžu sťažovať. Nebuďte tým človekom. Zrazíte seba i všetky ostatné. Negatívny postoj žerie energiu. Neignorujte problémy, ale namiesto toho, aby ste si sťažovali, hľadajte spôsoby, ako ich opraviť.
Počúvajte viac, než hovoríte
Môžete sa dozvedieť veľa o načúvaní, a tie by mohli chýbať veľa, ak nemáte. Či už vám váš šéf vysvetľuje projekt alebo vám hovorí o jeho víkendu, je dôležité pochopiť, čo hovorí. Starostlivé načúvanie zabráni nedorozumenia a pomôže vám nadviazať vzťah s ostatnými.
V mnohých ohľadoch je úspešná kariéra menej o tom, čo sa rozhodnete urobiť, a viac o tom, ako to robíte. Tieto tipy môže každý ľahko použiť v akejkoľvek oblasti. Precvičovanie týchto návykov vás pripraví na úspech bez ohľadu na vašu profesijnú dráhu.