Ako sa pripraviť na pracovný pohovor

Máte naplánovaný pracovný pohovor? Gratulujeme! Ešte však nemáte vyhrané, je potrebné urobiť na pohovore čo najlepší dojem, pretože ten je predpokladom úspechu. Poradíme, vám, ako sa na pohovor pripraviť.

Tipy pre pred pohovorom

V dňoch pred prijímacím pohovorom si vyhraďte čas na toto:

1. Začnite prieskumom spoločnosti a vašich anketárov. Pochopenie kľúčových informácií o spoločnosti, s ktorou budete mať pohovor, vám môže pomôcť ísť na pohovor s istotou. Používania webových stránok spoločnosti, príspevky na sociálnych médiách a nedávnej tlačovej správy poskytnú dôkladné pochopenie cieľov spoločnosti.

2. Precvičte si svoje odpovede na bežné otázky z pohovoru. Pripravte si odpoveď na bežnú otázku: „Povedzte mi niečo o sebe a prečo vás táto pozícia v našej spoločnosti zaujíma?“ Myšlienkou je rýchlo oznámiť, kto ste a akú hodnotu prinesiete spoločnosti.

3. Prečítajte si znovu popis danej pozície. Možno si ju budete chcieť vytlačiť a podčiarknuť konkrétne zručnosti, ktoré zamestnávateľ hľadá. Premýšľajte o príkladoch z vašej minulej i súčasnej práce, ktoré zodpovedajú týmto požiadavkám.

4. Budete pravdepodobne pýtali, aký by ste chceli plat, naučte sa aj na túto otázku odpovedať.

5. Požiadajte priateľa, aby si s vami precvičil odpovede na otázky. Precvičovanie odpoveďou nahlas je neuveriteľne efektívny spôsob prípravy. Zistíte, že získate sebavedomie.

6. Pripravte zoznam referencií. Vaši anketári môžu vyžadovať, aby ste pred alebo po pohovore predložili zoznam referencií. Ak budete mať vopred pripravený zoznam referencií, pomôže vám to rýchlo dokončiť tento krok a posunúť sa v procese prijímania vpred.

7. Pripravte sa na príklady svojej práce. Počas pohovoru budete pravdepodobne opýtaný na konkrétnu prácu, ktorú ste vo vzťahu k pozícii dokončili. Po preštudovaní popise práce sa zamyslite nad prácou, ktorú ste odviedli v minulých pozíciách, v kluboch alebo na dobrovoľníckych pozíciách a ktoré ukazujú, že máte skúsenosti a úspech pri práci, ktorú vyžadujú.

8. Pripravte chytré otázky pre svoje anketára. Rozhovory sú obojsmerné. Zamestnávatelia očakávajú, že budete klásť otázky: chcú vedieť, či to s prácou u nich myslíte vážne.