Ako prekonať perfekcionizmus

Ste perfekcionista? Mnoho ľudí má vlastnosti perfekcionistov a sú na ne dokonca hrdí, ale medzi perfekcionistov a tými, ktorí dosahujú dobré výsledky, existujú významné rozdiely a byť vysoko úspešným je oveľa lepšie pre vaše zdravie a šťastie. Pokiaľ máte perfekcionistické tendencie, je dôležité nájsť stratégia, ako ich prekonať a prejsť k tomu, aby ste boli neperfekcionisticky vysoko úspešní. Perfekcionizmus vás môže zbaviť duševného pokoja, radosti zo života a sebaúcty. Aj keď je to proces, ktorý môže trvať trochu času a precvičiť, zbavenie sa bremena perfekcionizmu môže výrazne znížiť úroveň stresu, ktorý každý deň pociťujete.

Dôležité rozdiely medzi perfekcionistov a vysoko úspešnými

Než sa ponoríte ďalej do stratégií pre upustenie od perfekcionizmu, je dôležité si uvedomiť základy toho, čo perfekcionizmus je a nie je; to vám môže pomôcť zostať motivovaní k vykonávanie zmien. Perfekcionizmus sa od vysokého úspechu líši jedným dôležitým spôsobom: kde sa sústredíte. Ak sa snažíte o dokonalosť, môžete byť šťastní zo svojich úspechov a poučiť sa zo svojich chýb.

Známe znaky, že môžete byť perfekcionista

Perfekcionizmus sa líšia v tom, že zameranie je menej odpúšťajúci, perfekcionisti sa bijú za všetko, čo sa zdá byť nedostatočné, a to je pripravuje o uspokojenie a hrdosť zo všetkých vecí, ktoré robia dobre. Jedným z najdôležitejších problémov, ktorým perfekcionisti čelí, je obava, že ak prestanú strieľať po dokonalosti, stanú sa tými, ktorí nedosahujú dobré výsledky, a ich ciele pôjdu bokom. Týmto vás ukľudníme: Opustenie perfekcionistických postojov vám môže skutočne pomôcť vyniknúť viac!

Perfekcionisti v skutočnosti dosahujú menej než tí, ktorí majú zdravší postoje, pretože ich zameranie na dokonalosť je zbavuje motivácie a môže priniesť prokrastinácie a ďalšie sebapoškodzujúce správanie. S tým bolo povedané, tu je niekoľko dôležitých krokov, ktoré môžete podniknúť k udržaniu zdravšieho prístupu.

Vykonajte analýzu nákladov a prínosov

Pozrite sa bližšie na svoje perfekcionistické rysy. Možno si kvôli nim myslíte, že ste efektívnejšie (aj keď podľa výskumu to pravdepodobne nie je pravda), ale za akú cenu? Perfekcionizmus má mnoho negatívnych dôsledkov a hneď teraz ich môžete zažiť niekoľko. Urobte si zoznam všetkých spôsobov, akými vám (a ľuďom okolo vás) škodí perfekcionizmus, a budete mať väčšiu motiváciu tieto tendencie zbavovať.

Uvedomte si svoje tendencie

Možno si neuvedomujete, ako môže byť všadeprítomný perfekcionizmus. Keď si viac uvedomíte svoje vzorce, môžete ich lepšie meniť. Ak ste schopní, je skvelý nápad zaznamenať svoje perfekcionistické myšlienky, ktoré sa vám objavujú v hlave. Ak je pre vás nepraktické zapisovať si myšlienky, ako prichádzajú, je skvelý nápad prejsť si každý deň svoj deň a spomenúť si na časy, keď ste cítili, že ste zlyhali alebo ste neurobili dosť dobre, a zapíšte si, čo ste si mysleli v čase , kedy. To vám pomôže lepšie si uvedomiť perfekcionistické myšlienky, ktoré k vám v budúcnosti prídu. (Môžete dokonca písať denníky o svojich pocitoch z týchto myšlienok, ale necítite, že ste „zlyhali“, ak na to nemáte čas!)

Zamerajte sa na pozitívne

Ak bojujete s perfekcionizmom, pravdepodobne ste zdokonalili zručnosť odhaľovať chyby aj v tých najlepších dielach ostatných i seba samých. Možno to prirodzene hľadáte a všimnete si to nad všetkými ostatnými vecami. Aj keď môže byť ťažké tento zvyk len tak zastaviť, môžete svoju tendenciu všímať si zlého zmierniť vedomým úsilím všimnúť si všetkého dobrého vo vašej práci a úspechoch ostatných. Ak zistíte, že niečo, čo sa vám nepáči o sebe alebo o svojej práci, napríklad, pozrite sa na päť ďalších vlastností, ktoré robia podobne. To vyváža vaše kritické zameranie a stane sa pozitívnym novým zvykom.

Zmeňte svoj vlastný rozhovor

Tí, ktorí sa stretávajú s perfekcionizmus mávajú rozhodujúci hlas vo svojej hlave hovoriť im, že ich práca nie je dosť dobré, že Nesnažíme dostatočne tvrdý, a sú to nestačí. Pokiaľ chcete prekonať perfekcionizmus, musíte pracovať na zmene tohto malého hlasu! Negatívne sebavyjadrenie môže udržiavať nezdravé správanie a spôsobiť zmätok vo vašej sebavedomie; 1 zmenou vlastného rozprávanie môžete ísť dlhú cestu k tomu, aby ste si viac užívali život a získali väčšie uznanie pre seba a svoju prácu.

Urobte detské kroky

Perfekcionisti majú sklon klásť si ciele neprimerané excelentnosti bez krivky učenia. Tieto ciele bývajú nereálne a spôsobujú problémy tým, že sú tak prísne náročné a nechávajú malý priestor pre chyby. Namiesto toho môžete znížiť veľa stresu zmenou svojich cieľov. Nemusíte obetovať konečný výsledok, ale ak si stanovíte ciele veľkosti uhryznutie a odmeníte sa, keď ich dosiahnete, budete mať tendenciu byť viac odpúšťajúci s chybami. Úlohu dostať sa do lepšej kondície môžete napríklad bežne riešiť cvičením päťkrát týždenne. Bohužiaľ, ak nie ste zvyknutí pravidelne cvičiť, z takej rýchlej zmeny vás môže celkom bolieť a možno to vzdať. Ale stanovenie cieľa cvičiť raz alebo dvakrát prvý týždeň a pravidelne pridávať ďalšie cvičenia, kým sa nedostanete k svojmu cieľu, pravdepodobne dosiahnete svoj cieľ a užijete si mnoho ďalších „úspechov“ v tomto procese.

Užite si proces

Možno ste zvyknutí sústrediť sa na výsledky a biť sa, ak sú vaše výsledky menej ako dokonalé. Predchádzajúci návrh (nastavenie detských krokov) vám pomôže vytvoriť zo svojho snaženia príjemnejšie proces. Proces dosiahnutia cieľa si môžete tiež užiť tým, že sa zapojíte do skupiny, ktorá sa tiež snaží dosiahnuť rovnaký cieľ ako vy, alebo do denníka o tom, ako sa cítite a čo sa naučíte, keď dosiahnete svoj cieľ. Ak zistíte, že nie dosiahnuť dokonalosť, potom môžete premýšľať späť a vidieť všetko, čo ste získali v práve pracuje na ušľachtilý cieľ, hodnotenie a oceniť zisky ste urobil značku v tomto procese.

Jedným z dôležitých spôsobov, ako sa zotaviť z perfekcionizmu, je začať sa viac zameriavať na proces dosiahnutie cieľa, než sa sústrediť len na samotný cieľ.

Naučte sa zaobchádzať s kritikou

Pokiaľ máte sklon pozerať sa na kritiku ako na útok reagujúci defenzívne, môže vám pomôcť zmena postoja. Konštruktívna kritika vám môže poskytnúť dôležité vodítka, ako zlepšiť svoj výkon, a zo svojich menej ako dokonalých výkonov urobiť užitočné odrazové mostíky, ktoré vedú k dokonalosti. Ak je kritika, ktorú dostávate, ostrá alebo drsná, je v poriadku pripomenúť ostatným (i sebe), že chyby sú skvelý spôsob, ako sa učiť.

Tip pre vás: lapače snov