Kedy nie je dobrý nápad urobiť kariérny krok

Na dnešnom trhu práce musíte byť pripravení sa prispôsobiť. Niekedy to znamená urobiť veľký kariérny krok, aby ste mohli plniť svoje sny (alebo dokonca len zostať zamestnaní). To môže zahŕňať zmenu zamestnania, povýšenie alebo preloženie u vášho súčasného zamestnávateľa alebo školenia pre úplne novú kariéru.

To ale neznamená, že každá zmena je dobrá. Áno, typický pracovník počas svojej kariéry zmení zamestnanie priemerne 12-krát – ale nie všetky tieto zmeny sa ukážu ako pozitívne. To isté platí pre povýšenie, zmenu povolania, presťahovanie za prácou alebo akékoľvek iné veľké profesijné otrasy. Samozrejme funguje mnoho kariérnych ťahov, ktoré vedú k väčším výplatám, zaujímavejším projektom alebo viac plnohodnotnému kariérnemu postupu. Kľúčom je zabezpečiť, že zmenu vykonávate zo správnych dôvodov, a nie zo zlých. Tiež sa ubezpečte, či je vo vašom odbore široká ponuka voľných pracovných miest. Kedy nerobiť zmeny v kariére?

1. Vydávate sa do mnohých ďalších zmien (a cítite sa preťažení)

Niekedy sa v živote zdá, že sa všetko deje naraz. Možno čakáte dieťa a potom dostanete šancu presťahovať sa do nového mesta pre svoju vysnívanú prácu. Alebo vám bude ponúknuté povýšenie, ale zahŕňalo by to návrat do školy a zmenu pracovného rozvrhu na inú smenu. Veľa zmien nemusí byť nevyhnutne zlá, ale môže sa sčítať. Dajte pozor, aby zmien nebolo veľa.

2. Keď môže byť váš úsudok skreslený

Jedným z dôvodov, prečo môže byť zlý nápad vykonávať veľké zmeny v práci, keď prechádzate veľkými zmenami doma, je to, že to môže zatemniť váš úsudok. Ako príklad si vezmite dieťa alebo si ho Adoptujte. Možno sa stretávate s nedostatkom spánku, prispôsobujete sa novému členovi rodiny alebo sa dokonca vyrovnávate so zmenou toho, ako vnímate svoju vlastnú identitu. So všetkým, čo sa deje, by ste mohli byť v pokušení otriasť veci aj vo vašom profesionálnom živote. A to by mohla byť správna vec, ale je lepšie, keď sa môžete rozhodnúť, keď spíte a máte doma väčší pocit stability.

3. Máte zlý deň alebo týždeň v práci

Aj keď máte radi svoju prácu, pravdepodobne nebudete milovať každý deň v práci. Aj tie najlepšie koncerty prichádzajú so zlými dni, týždne a niekedy aj mesiaci. Než sa rozhodnete, že sa vaša vysnívaná práca stala nočnou morou, uistite sa, že nezamieňate dočasnú závadu za trvalý problém. Napríklad možno práve teraz pracujete na vyčerpávajúcom projektu, ale budúci mesiac sa zameriate na niečo lepšie. Alebo máte konflikt s členom vášho tímu, ale pri ďalšom šprinte budete spolupracovať s niekým iným.

4. Myslíte hlavne na peniaze

Ak zmeníte kariéru s iba peniazmi, môžete sa cítiť horšie, než keby ste zostali na mieste. Ako by mohlo odvykanie za lepšie výplatu možná zlyhať? Predstavte si, že by ste si mohli nechať prácu, ktorú milujete, pre prácu, ktorá sa ukáže ako zlá. Všetko najprv premyslite. Záverom je, že peniaze sú dobrým dôvodom pre zmenu, ale nemali by to byť vaša jediné dôvody.

5. Podľahli ste sociálnym sieťam

Žijeme vo veku Instagramu a Facebooku. Je ľahké sa dostať do pasce porovnávanie vášho vnútra s vonkajškom všetkých ostatných. Starostlivo zostavená verzia kariéry ľudí, ktorú vidíte na sociálnych médiách, však nie je realitou. Uvidíte propagačné akcie, ceny a uznanie, ale nikdy nie okamihy pochybností a neúspechov.

Pamätajte, že vaša kariéra je len na vás. Nemusíte súťažiť so svojimi kolegami, spolubývajúcimi na univerzite, priateľmi alebo profesionálnymi rivalmi. Potrebujete len nájsť prácu a kariéru, ktorá je pre vás najvhodnejší.