Nepotrebujete reálne sídlo pre vašu novú firmu? Aké iné máte možnosti?
Aj keď práca z domu (či takzvaný home office) u nás nie je takou bežnou vecou ako v mnohých vyspelejších krajinách, určite sa aj medzi vami nájdu mnohí, ktorí s ňou majú skúsenosti. A čo podnikanie z domu?
Adresa sídla nejaká byť musí
Mnohé profesie totiž umožňujú „fungovanie“ z domu aj v prípade, že máte vlastný biznis. Väčšinou ide o profesie, pri ktorých sa na prácu využíva v podstate len počítač. Ak teda podnikáte ako programátor, grafik, účtovník, návrhár a podobne, máte výhodu v tom, že ak vyložene nechcete, nemusíte si na výkon svojho podnikania hľadať samostatné priestory.
To však nič nemení na skutočnosti, že si pri založení spoločnosti musíte do obchodného registra zapísať nejaké sídlo pre túto vašu novú spoločnosť. Aké teda máte možnosti, ak si neplánujete zriadiť samostatné firemné priestory, ktoré by ste logicky mohli mať aj v registri zapísané ako sídlo spoločnosti?
Sídlo na adrese trvalého pobytu alebo virtuálne sídlo?
Možnosti sú vo vyššie uvedenom prípade dve. Prvou je zapísať si ako sídlo firmy adresu svojho trvalého pobytu. Je to v podstate najjednoduchšie riešenie potreby registračnej adresy sídla. Má to však minimálne dve nevýhody. Na potenciálnych zákazníkov nepôsobí príliš profesionálne, ak pri zisťovaní informácií o vašej firme uvidia adresu sídla niekde v bytovke na sídlisku, či v rodinnom dome na dedine. A pre niektorých ľudí je takéto riešenie sídla firmy aj priveľké miešanie podnikania a súkromia.
Alternatívou je dostupné virtuálne sídlo. Prenájom virtuálneho sídla stojí len malý zlomok ceny prenájmu skutočných priestorov a pritom rieši vyššie uvedené nevýhody sídla firmy na adrese trvalého pobytu. Obzvlášť pre prestíž spoločnosti je virtuálne sídlo skvelou pomôckou, keďže za pár eur môžete mať virtuálne sídlo napríklad aj na lukratívnej adrese v hlavnom meste.
Zdroj obrázka:
Autor: cherryandbees / Stock.adobe.com