Elektronické knihy nám prinášajú množstvo možností vzdelávania i zábavy
Rozhodne môžeme tvrdiť, že asi tou najlepšou voľbou vždy bude vziať do ruky papierovú knihu a užiť si klasické čítanie. Lenže samotné virtuálne knihy sú jednou z oblastí, ktoré nám otvorili nové možnosti vzdelávania a získavania informácií a dát.
Úplne bez preháňania sa dá povedať, že používanie virtuálnych formátov pre knihy dokázalo urobiť vzdelanie dostupnejšie a zároveň zásadne zjednodušilo aj firemné a školské vzdelávanie v mnohých ohľadoch. Virtuálne knihy sú tak rozhodne krokom dopredu.
Ako to všetko začalo?
Myšlienky používania virtuálnych dokumentov ako kompletnú knižnú prezentáciu sa ukázali už veľmi dávno. Pritom vtedy išlo hlavne o to, aby bolo možné vytvoriť dostatočne bezpečný formát na šírenie kníh s tým, aby ich nemohli ďalší prepisovať a zneužívať vo svoj prospech. Mnohé najobľúbenejšie knihy sa tak dostali vôbec po prvýkrát priamo do virtuálneho sveta. A veľmi skoro na to vznikol prvý chránený formát dokumentov, formát PDF.
Predčítanie kníh nie je problém
Jednou zo zásadných výhod je to, že môžeme pomocou rôznych druhov OCR software pracovať s knihami ako s predčítaným textom. Naozaj sa celý rad druhov softvéru a samotných čítačiek kníh dokázali dostať do takej úrovne, kedy nie je prednes knihy problémom. Je síce monotónna, ale aj tak je príjemné, keď si najlepšie hodnotené knihy môžete namiesto predčítania len počúvať ako básničku pred spaním.
Moderné čítačky a ich možnosti
Čítačky ako také sú zaujímavým zariadením, ktoré v sebe obsahuje primitívny jednostranne orientovaný operačný systém, ale ten zase zvládne všetko, čo by v rámci svojej problematiky mal robiť takpovediac „ľavou zadnou“. Mnohé druhy softvéru dokonca dokážu prechádzať rebríčkami kníh na základe vopred daných hodnôt. Moderné technológie vám tak neuľahčujú iba čítanie ako také, ale dokonca vám robia jednoduchším a dostupnejším aj vyhľadávanie samotnej literatúry. A virtuálne možnosti veľkých databáz pre nás vždy budú ľudsky neprekonateľnou záležitosťou.